Hol érnek véget személyes emlékeink határai, és milyen társas természetű kapcsolódási pontokat hordoznak? Miképp függhet össze egymással egy közösség élettere, emlékezete és identitása? Lehet-e egy íz vagy illat a kollektív emlékezet része? Hogyan illeszthetők a múlt egyes fragmentumai a jelenkor összefüggésrendszerébe? A Tegnapelőtt két kiállítója ilyen és hasonló kérdések nyomvonalán haladva gondolja újra az emlékezés különféle módozatait. Sajátos módon reflektálnak az emlékek konstruálódásának mintázataira, kiemelve e folyamatok identitásképző aspektusait. Emellett felvethető a megőrző szándékú motívumgyűjtés tudatossága is részükről, hiszen eleven viszonyt próbálnak felvenni a bizonyos értelemben közös múltat is jelentő 20. század második felét lefedő korszak mindinkább feloldódó tárgykultúrájával, narratív koherenciájával.
Tóth Norbert Zalaegerszegen él és dolgozik. Művészi gyakorlatában szervesen összekapcsolódik a tradicionális médiumok és eljárások használta a konceptuális szemlélet frissességével. Visszatérő eszköze az irónia és a humor. Kutatásalapú projektjei elsősorban valamely társadalmi vagy kulturális jelenséghez kapcsolódnak, ennek sokoldalú vizsgálatából indulnak ki. Erősen foglalkoztatják alkotás és termelés, fogyasztás és befogadás ellentmondásai, valamint az urbanizáció kultúrára gyakorolt hatásai. Legújabb munkáiban saját szülőhelyének előtörténetéből kiindulva a „csinált városok” problémájával, a vidékből városba való költözés identitásra gyakorolt hatásaival vet számot.
Németh Attila Győrben él és dolgozik. Többnyire a hagyományos táblaképfestészet keretein belül mozog, munkáit ugyanakkor mediális rétegzettség jellemzi. A hagyományos módon megfestett felületeket a street art eszközkészletéből ismert stencil technikával írja felül. Az eidetikus erővel, fotórealisztikus módon ábrázolt, és saját fiatalkori emlékeiből átemelt környezeti elemeket általában családtagjainak alakjával egészíti ki. Eltérő idősíkokat egyesítve próbál kontinuitást teremteni múlt és jelen között. Bár munkái személyes indíttatásúak, a képein felbukkanó motívumok ennek ellenére számos kapcsolódási lehetőséget kínálnak, így a közösségi emlékezet megannyi igazodási pontját vonultatják fel.
Kurátor: Kovács László
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
MEGNYITÓ: 2025. március 29. szombat 16:00
Megnyitó performance: Berka Attila és Nadrai Róbert
Zene: Apunk a punk
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
🌍 Helyszín: Torula, Győr, Budai út 7.
🕘 A kiállítás 2025. március 29. és április 17. között tekinthető meg.
Nyitvatartás: csütörtökönként és péntekenként 15.00 és 18.00 között,
a hét többi napján előzetes bejelentkezéssel (írj nekünk a hello@torula.hu címre).
A kiállítás a Westwerk Művészeti Alkotóműhely Kulturális Egyesülettel együttműködésben valósult meg.
A kiállítás támogatója a Nemzeti Kulturális Alap.